Ogólnopolski Festiwal Muzyki Dawnej w Leżajsku

W Kurierze Sokołowskim – 1(198) 2009r.

Już wkrótce w Sokołowie Małopolskim zawita muzyka dawna. A to wszystko za sprawą festiwalu muzycznego, który w tym roku obejmie nie tylko Leżajsk ale także Sokołów Małopolski. II Dziecięcy Festiwal Muzyki Dawnej odbywający się w dniach 14 -15 maja 2009 roku, skierowany jest w szczególności do młodych odbiorców i ma za główny cel przybliżyć im muzykę klasyczną o wysokiej wartości artystycznej – szczególnie z okresu renesansu, baroku i klasycyzmu. Biorą w nim udział uczestnicy z województw; podkarpackiego, małopolskiego, lubelskiego.

Pierwsza edycja odbyła się w 2008 roku i została przygotowana przez Państwową Szkołę Muzyczną I st. w Leżajsku i Niepaństwową Szkołę Muzyczną I st. w Leżajsku. Zgromadziła ona 40 uczestników konkursu dla uczniów szkół muzycznych I stopnia, 15 nauczycieli szkół muzycznych zaangażowanych bezpośrednio w pracę jury i konsultacje dla uczestników, a także sporą ilość słuchaczy. Koncerty i przesłuchania odbywały się w Auli PSM I st. w Leżajsku i Sali Konferencyjnej Muzeum Ziemi Leżajskiej.

W 2009 roku całość organizacji przyjęło na siebie Towarzystwo Promocji Kultury Muzycznej w Leżajsku, a współorganizatorem jest Fundacja Wspierania Edukacji Artystycznej w Sokołowie Małopolskim. W ramach festiwalu odbędą się: konkurs dla dzieci i młodzieży, koncerty uczniów szkół muzycznych, koncerty profesjonalnych zespołów muzyki dawnej, wystawa zabytkowych instrumentów, seminaria tematyczne i lekcje autorskie (konsultacje z członkami jury). W Bazylice oo. Bernardynów w Leżajsku przewidywany jest koncert organowy. Na uwagę zasługuje fakt, że dwa spośród zaplanowanych koncertów odbędą się w Sokołowie Małopolskim. Do Sokołowa przyjadą laureaci konkursu z repertuarem barokowym i znany w regionie Zespół Muzyki Dawnej Vox Angeli. Członkowie Vox Angeli zadeklarowali się przeprowadzić z młodzieżą sokołowskiej szkoły muzycznej warsztaty wokalne, co będzie dla uczniów zupełnie nowym doświadczeniem.
W pierwszym dniu festiwalu, odbywającym się w Leżajsku młodzi artyści wezmą udział w przesłuchaniach ocenianych przez profesjonalne jury, składające się z wykładowców szkół muzycznych makroregionu rzeszowskiego. Konkurs dotyczy interpretacji dzieł kompozytorów epoki renesansu, baroku i klasycyzmu w muzyce. Obejmuje on w ramach wymogów regulaminowych prezentacje solo, duety i zespoły o składach mieszanych. Najlepsi uczestnicy konkursu wystąpią na koncercie laureatów w pierwszym dniu trwania festiwalu, a najciekawsze prezentacje znajdą się w programie koncertu pod hasłem „Piękno baroku”, który odbędzie się w drugim dniu festiwalu w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Sokołowie Małopolskim.

Wkład Sokołowa Małopolskiego w realizację festiwalu, to nie tylko udostępnienie Sali Widowiskowej na koncerty, to także, a może przede wszystkim udział uczniów Niepaństwowej Szkoły Muzycznej I st. w Sokołowie Małopolskim w części konkursowej i koncercie muzyki barokowej. W poprzedniej edycji Dziecięcego Festiwalu Muzyki Dawnej trójka uczniów sokołowskiej szkoły zdobyła wysokie wyróżnienia. Byli to; Adam Smusz z klasy skrzypiec Danuty Wołoszyn, Tomasz Gaweł i Magdalena Woś – obydwoje z klasy fortepianu Grzegorza Wójcikiewicza. Liczymy, że i tym razem uczniowie NSM I st. w Sokołowie Małopolskim znajdą się wśród laureatów części konkursowej, czego im serdecznie życzymy.

GW